کانادا، غایب بزرگ مسابقه فضایی!

کانادا، غایب بزرگ مسابقه فضایی!

bahman-azimi-gif

اتاوا- هنگام پرتاب موشک بدون سرنشین   SpaceX Falcon Heavy در روز 6 فوریه 2018 از سکوی پرتاب39A  در کیپکاناورال (سکویی که آپولو 11 در سال 1969 از آن به فضا پرتاب شد)، مدیریت ماموریت را یک کانادایی جوان به نام اندرو رادر به عهده داشت. نه تنها حضور یک کانادایی در راس یکی از بزرگ ترین شرکت های خصوصی جهان، ارزشمند است، بلکه این مدیر لایق از کشوری آمده بود که دیگر برنامه موشکی از خود ندارد!
کانادا که زمانی یکی از پیشتازان رشته مهندسی موشک بود، مدت هاست که صحنه رقابت برای ساخت موشک فضاپیما را به رقبای گمنامی چون نیوزیلند و رومانی واگذار کرده است.
این شکاف، توانایی کانادا برای پرتاب ماهواره های مهم و حیاتی به صورت مستقل، مانند ماهواره هایی که شرایط جوی و تغییرات آب و هوایی را مانیتور می کنند، تهدید می کند. ضمن اینکه بسیاری از مهندسین تحصیلکرده کانادایی را به ترک کشور و کار در خارج از کانادا وادار می کند.
افضل سولیمان، استاد مهندسی مکانیک دانشگاه ویکتوریا، می گوید: احساس من این است که حاکمیت ما ممکن است در معرض خطر باشد. اگر ما به خارج اتکاء داشته باشیم، اساسا وابسته محسوب خواهیم شد. آیا ما واقعا می خواهیم به کشورهایی محتاج باشیم که چنین قابلیت هایی دارند؟

حتی ماهواره های کانادایی ساخت شرکت MDA (شرکت سازنده Canadarm) نیز بایستی توسط موشک های SpaceX پرتاب شوند.

رادر 38 ساله، فارغ التحصیل دانشگاه کارلتون – اتاوا و عضو سابق National Council of Canada، از سوی آژانس فضایی کانادا، در لیست نهایی انتخاب فضانوردان قرار گرفت. او یکی از مهره های اصلی پروژه SpaceX برای انتقال انسان به فضا می باشد. موشک Falcon Heavy، قدرتمند ترین محصول این شرکت و قادر به انتقال انسان به ماه و مریخ می باشد. امثال رادر که تحصیلات خود در رشته هوا-فضا را در کانادا به اتمام رسانده ولی کشور را ترک می کنند، بسیارند.

هم اکنون در کنار کشورهایی مانند ژاپن، هند و چین، کشورهایی نظیر برزیل، رومانی، اکراین، نیوزیلند و استرالیا نیز وارد مسابقه فضایی شده اند و برای ساخت موشک تلاش می کنند. تنها کاری که کانادا انجام داده، احداث سکوی پرتاب در Canso نووا اسکوشیا می باشد. اما موشک هایی که از آن پرتاب خواهند شد، ساخت اکراین هستند.

سال گذشته، دانشجویان دانشگاه های ویکتوریا، بریتیش کلمبیا و واترلو، مقام نخست را در چندین بخش از رقابت های  Spaceport America Cup، کسب کردند. این رقابت های بین المللی، در نیومکزیکو برگزار می شود. دانشجویان دانشگاه های مک گیل، واترلو، کونکوردیا و رایرسون نیز لوح تقدیر دریافت کردند. مشکل کانادا از نظر این دانشجویان این است که دولت فرصت های تبدیل کردن کانادا به یکی از رهبران جهانی در زمینه ساخت موشک را نادیده گرفته است. جرمی ونگ، عضو تیم هوا-فضای دانشگاه تورنتو می گوید: امروزه در وب سایت دولت کانادا، کوچکترین اشاره ای به ساخت موشک مشاهده نمی شود. سیاستگذاران کانادا مایل به ریسک کردن و در نظر گرفتن ایده های جدید کانادایی ها نیستند.

سولیمان می گوید: اگر وضعیت به همین منوال ادامه داشته باشد، بایستی شاهد خروج عده بیشتری از استعدادها و نبوغ کانادایی از کشور باشیم. سوال این است: چند درصد از دانشجویان پس از فارغ التحصیل شدن کانادا را ترک می کنند و باز نمی گردند؟